Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Likvidace včelího roje

Rojivost je přirozená vlastnost včel. Kromě včel se rojí např. také mravenci. Je to způsob dělení jejich společenstev, způsob rozmnožování. Roj se nejčastěji usadí někde v blízkosti úlu. Většinou na větvi, kmeni stromu, střešním trámu apod. Včely se semknou v chumáč a vytvoří typický rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den či dva. Lidské příbytky je však naštěstí příliš nelákají a roje do domů zalétávají jen zřídka.

 

Zatímco roj sedí semknutý do hroznu, včely pátračky hledají nové dobré obydlí pro hnízdění. Tam se celý roj přemístí a usadí. Roj se často usadí v dutinách stromů, škvírách ve zdích, starých střechách apod. Rojové včely jsou mimořádně klidné a neútočné, dá se říci, že nejvíce mírné, jak jen nejspíše včely mohou být. Navíc nemají hnízdo, které by bránily.

 

Jak se správně zachovat?

Pokud máte na zahradě roj včel a nevisí vám přímo u dveří, nepanikařte! Není-li člověk silně alergický (bodnutí jej ohrožuje na zdraví či životě) je zcela zbytečné bát se rojících se včel a to ať jsou ještě rozlítané či již semknuté do hroznu. Vyrojené včely mají jiné starosti, než rozdávat žihadla. Počkejte než se roj na daném místě usadí a mezitím můžete kontaktovat nejbližšího včelaře ve vašem okolí, který vám pomůže a poradí. Bojovat proti včelám svépomocí je zbytečné a nebezpečné. Zaútočíte-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout. Pokud se bojíte, nepřibližujte se k němu a pozorujte jej z povzdálí. Pokud vás zvědavost přemůže, dělejte tak pomalu a rozvážně. Roje neznámého původu se musí likvidovat z důvodu prevence šíření nebezpečných včelích nemocí (žádný strach – nejsou přenosné na člověka!).

 

Poskytujeme likvidaci včelího roje v Ústeckém kraji.

Kontakt
www.nase-vcelky.cz
Jan Brhel
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.